Blog

21
styczeń

WordPress 5.0 – projektowanie stron WWW wchodzi na nowy poziom?

Z początkiem grudnia pojawiła się nowa wersja WordPressa. Wiele osób długo na nią czekało – zapowiadano bowiem spore zmiany. Okazuje się, że tym razem nie chodzi tylko o uzupełnienie luk bezpieczeństwa czy usunięcie błędów. Dzięki WordPress 5.0 projektowanie stron internetowych może być dużo łatwiejsze niż dotychczas. Wyjaśniamy, na czym polegają te modyfikacje!

Gutenberg: twórz treści łatwiej i szybciej

Największą zmianą, widoczną po zalogowaniu się do panelu i wejściu w tryb przygotowywania nowego wpisu, jest inny wygląd edytora. Ideą, która przyświecała twórcom nowej wersji WordPressa, jest możliwość tworzenia wpisów, opartych na tzw. blokach treści. W ten sposób można nie tylko wprowadzać kolejne akapity, nagłówki i listy, ale także:

  • wstawiać grafiki,
  • dodawać filmy,
  • udostępniać pliki dźwiękowe,
  • dzielić się plikami w innym formacie,
  • tworzyć obrazki wraz z tekstem, umieszczonym na nich.

Dzięki Gutenbergowi projektowanie stron staje się prostsze, a utworzone bloki można szybko modyfikować. Jeśli natomiast często korzysta się z określonego formatowania, warto dodać wybrany fragment do bloków wielokrotnego użycia. To skróci czas, potrzebny na przygotowanie kolejnych wpisów.

Estetyczne wpisy bez grzebania w kodzie

Gutenberg sprawia, że za pomocą kilku kliknięć można wprowadzić nawet bardziej skomplikowane elementy formatowania. Strona w WordPress będzie dzięki temu wyglądać jeszcze bardziej profesjonalnie. Inny kolor tła dla poszczególnych bloków albo akapitów tekstu? Bez problemu! Dodanie inicjału na początku wpisu? Da się zrobić! Wszystko to jest teraz do osiągnięcia z poziomu edytora – nie trzeba więc zagłębiać się w tajniki HTML, CSS lub PHP. Gutenberg pomoże też osobom, mającym sklep WooCommerce, połączony z firmowym, profesjonalnym blogiem. A co, jeśli nie ma się czasu samodzielnie tworzyć strony internetowej? WiDI ART służy swoją pomocą! Mieścimy się w Przemyślu i w Rzeszowie, ale współpracujemy z przedsiębiorcami z całego kraju. Zachęcamy do kontaktu!

Stary edytor – czy da się wrócić?

Gutenberg na pewno jest sporym ułatwieniem dla osób, zaczynających dopiero swoją przygodę z WordPressem. Jednak użytkownicy, przyzwyczajeni do poprzedniego edytora, mogą nie chcieć zmian. Nie każdy ma czas na to, aby zapoznawać się z nowym wyglądem i zgłębiać tajniki blokowego projektowania treści. Rozwiązaniem jest wówczas wtyczka Klasyczny Edytor, pozwalająca przywrócić wcześniejszy, znajomy już wygląd edytora (sprzed aktualizacji do wersji 5.0). W przypadku firm, w których do kokpitu ma dostęp większa liczba osób, administrator może pozwolić każdemu użytkownikowi dokonać wyboru, z której wersji edytora chce korzystać. WordPress pozostaje więc przyjazny zarówno dla zwolenników postępu i nowości, jak i dla osób, przywiązanych do dotychczasowych funkcjonalności.

Nie tylko zmieniony edytor

Kolejną zmianą, widoczną z poziomu kokpitu WordPressa, jest nowy motyw – Twenty Nineteen. Jest on domyślnie zainstalowany w systemie i został dostosowany do najnowszej wersji systemu. Może się on przydać osobom, które dopiero startują ze swoją stroną internetową. Użytkownicy, mający już ustawiony motyw na swojej stronie (stworzony przez kogoś innego, a nie przez zespół WordPressa), powinni upewnić się, czy jest on kompatybilny z Gutenbergiem. Pozwoli to uniknąć problemów z wyświetlaniem treści i błędów na stronie. W razie problemów i wątpliwości warto skorzystać z pomocy profesjonalistów z naszego biura w Przemyślu lub w Rzeszowie. Nie tylko pomożemy w przygotowaniu profesjonalnej strony internetowej, ale też doradzimy w kwestii wyboru wtyczek do już istniejącej witryny, aktualizacji systemu CMS do najnowszej wersji lub optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek.

Bezpieczeństwo – kopia w WordPress

Zanim dokona się aktualizacji do nowej wersji systemu, warto uprzednio wykonać kopię zapasową strony i sprawdzić, czy obecnie używany motyw oraz zainstalowane wtyczki są zgodne z nową wersją WordPressa. Kopia pozwoli w razie problemów wrócić do poprzedniej wersji systemu i witryny – nie utraci się w ten sposób cennych danych ze strony. Można to zrobić samemu, lecz można też zaoszczędzić czas i zdać się na pomoc specjalistów z WiDI ART. Gdy stroną zajmują się osoby, znające się na rzeczy, ma się pewność, że witryna będzie zawsze aktualna, zabezpieczona i profesjonalna. Cennik usług agencji interaktywnej zależy od zakresu ustalonych działań i tego, czy jest to zlecenie jednorazowe, czy też długoterminowe (pakiety abonamentowe). Zapraszamy do kontaktu – ustalimy najlepszy plan działań dla Twojej strony internetowej!